Zdjęcie artykułu
  • 10 cze 2022
  • Psychologia pieniędzy
  • Finanse osobiste
  • Marcin

12 metod, które pomogą Ci oszczędzać pieniądze

Każdy z nas chociaż raz w swoim życiu miał wyrzuty sumienia z powodu wydania zbyt dużej ilości pieniędzy. Czy wydawanie pieniędzy to coś złego i czy musimy tak się czuć?

Wydajemy pieniądze czy to na jedzenie na mieście, kolejną ładną parę ubrań lub fascynującą książkę, której finalnie i tak nie przeczytamy. Czujemy się z tym źle i każdemu z nas zapewne przydarzyło się to uczucie. Obwiniamy się za poniesiony wydatek, zastanawiamy się, czy to była dobra decyzja.

Chcielibyśmy cofnąć czas i wydać te pieniądze rozsądniej. Tylko po co nam te pieniądze? Mamy się obwiniać za każdy wydatek, który teoretycznie możemy uznać za zbędny?

W tym artykule przedstawię kilka porad na to jak nauczyć się oszczędzać pieniądze tak, aby w żaden sposób nie odbierać sobie przyjemności z ich wydawania. Bo oszczędzanie pieniędzy to umiejętność, której każdy z nas może się nauczyć.

Oszczędzanie pieniędzy - porady na początek

Najlepszą metodą, aby nauczyć się oszczędzać pieniądze jest metoda prób i błędów. Każdy z nas jest inny. Mamy inne priorytety i upodobania. W ciągu naszego życia wykształciliśmy różne nawyki, które teraz nami kierują. Dlatego to, co działa i sprawdza się u jednej osoby nie musi działać u drugiej. Ważne jest, aby myśląc o oszczędzaniu brać pod uwagę swoje upodobania i styl życia.

Ponieważ do oszczędzania powinniśmy podchodzić jak do wyboru dobrej, zdrowej diety. Najlepsza dieta to taka w której będziemy umieć wytrwać długi czas i do której nie będziemy się musieli zmuszać - przynajmniej nie na każdym kroku.

Jednym słowem taka, która odpowiada naszemu stylowi życia i upodobaniom. Poniżej przygotowałem kilka porad, które pomogą Ci nauczyć się oszczędzać pieniądze.

1. Wybierz cel

Bardzo ważną rzeczą na początku drogi z oszczędzaniem pieniędzy jest odpowiedzenie sobie na pytanie: "Dlaczego chcę nauczyć się oszczędzać pieniądze?”. Dla każdego może być to co innego: pojechanie na wymarzone wakacje, zbudowanie poduszki finansowej, odkładanie na przyszłość dzieci lub na własną emeryturę.

Bez poznania prawdziwej odpowiedzi na te pytanie może być nam ciężko trzymać się ustalonego planu, bo każdy z nas ma inny powód i inną motywację. Ważne, żeby odpowiedź na te pytanie była dla Ciebie prawdziwa i ważna.

Wybierając cel ważne jest, aby był konkretny. Zamiast mówić "Chcę oszczędzać na dom", powiedz "Chcę oszczędzić 300 000 zł na dom w ciągu 10 lat". Im bardziej szczegółowy jest twój cel, tym łatwiej będzie ci go osiągnąć. 

Twoje cele mogą się także zmieniać wraz z upływem czasu, a więc ważne jest, aby regularnie przeglądać i dostosowywać swoje plany oszczędzania.

2. Zapisuj i planuj swoje wydatki - prowadź budżet domowy

Jeżeli jeszcze nie zapisujesz swoich wydatków to w tym miejscu chciałbym Cię do tego zachęcić. Jest to jedno z najważniejszych narzędzi, które pomoże Ci nauczyć się oszczędzać pieniądze. Dlaczego? Po pierwsze, wracając do analogii z dietą - pozwala Ci to się trzymać wyznaczonej ilość kalorii ( w naszym przypadku, wyznaczonej ilości wydanych pieniędzy).

Na początku miesiąca określ przeznaczenie swoich dostępnych pieniędzy na konkretne rzeczy. Na przykład 1500 zł na jedzenie, 1000 zł na czynsz, 100 zł na kino itd. Jeśli nie wiesz ile, na co wydajesz to nie przejmuj się. Do każdego z wydatków przyjmij sobie wartość, jaką myślisz, że wydajesz. Systematyczne spisywanie wydatków pozwoli Ci w przyszłości dokładniej określać te wartości.

Gdy zaczniesz zapisywać swoje wydatki, będziesz świadomy ile dokładnie wydajesz na konkretne rzeczy. Oprócz tego śledzenie wydatków pozwoli Ci określić gdzie być może wydajesz zbyt dużo pieniędzy. Mając wgląd do swoich wydatków możesz świadomie podjąć decyzję o tym, że zamiast wydawać na X wolisz np. przeznaczyć tę kwotę na swój cel, który został określony w poprzednim punkcie.

Zrozumienie, ile pieniędzy zarabiasz i ile wydajesz każdego miesiąca, pomoże ci określić, ile możesz oszczędzać. Włącz oszczędności do swojego budżetu jako stałą pozycję wydatków, a dużo łatwiej będzie Ci wytrwać w postanowieniu oszczędzania i konsekwentnie zmierzać do realizacji zamierzonych celów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o prowadzeniu budżetu domowego to mamy o tym artykuł tutaj.

3. Nie wydawaj pieniędzy, których nie masz

Aby nauczyć się oszczędzać pieniądze oczywiste jest, że powinniśmy próbować unikać wydatków, których nie musimy ponosić.

Pożyczki i karty kredytowe często wiążą się z wysokimi oprocentowaniami i dodatkowymi opłatami. Ostatecznie możesz skończyć na płaceniu znacznie więcej, niż pierwotnie pożyczyłeś.Wydawanie pieniędzy, których nie masz, może prowadzić do spirali długu. Może się okazać, że pożyczasz coraz więcej, aby pokryć wcześniejsze długi, co prowadzi do jeszcze większego obciążenia finansowego. Pieniądze, które oddajemy bankowi mogłyby zasilić Twój fundusz wakacyjny lub poduszkę finansową

Obciążenie długiem z kolei może być pzyczyną dużego stresu i powstania napięć emocjonalnych związanych z negatywnymi finansowych. Może to poważnie wpływać na Twoje zdrowie, relacje i jakość życia.

Z innej strony - jeżeli posiadasz dużo długu, może to negatywnie wpłynąć na twoją zdolność kredytową w przyszłości. Może to utrudnić ci uzyskanie pożyczki, karty kredytowej czy kredytu hipotecznego, a do tego "życie na kredycie" ogranicza twoją swobodę finansową. Utrudni oszczędzanie na przyszłość, uniemożliwi inwestowanie czy i nie pomoże Ci osiągnąć Twoich celów finansowych.

Zamiast wydawać pieniędzy, których nie masz, lepiej skupić się na budżetowaniu, oszczędzaniu i mądrym zarządzaniu swoimi finansami. To pomoże ci uniknąć długów i pozwoli ci osiągnąć swoje cele finansowe.

Dlatego postaraj się nie wydawać więcej niż zarabiasz i unikaj zadłużeń konsumpcyjnych.

Jest to możliwe przy odpowiednim planowaniu i budowaniu oszczędności. Dzięki temu przy bardziej wymagających finansowo miesiącach bez problemu pokryjesz wydatki z wcześniej zgromadzonych środków.

4. Najpierw oszczędzaj, potem wydawaj

Czy zdarzyło Ci się kiedyś poświęcić naprawdę dużo czasu na proste zadanie tylko dlatego, że czas na jego wykonanie był bardzo długi? A z drugiej strony przy tym samym zadaniu, ale krótszym dostępnym czasie jego wykonanie poszło szybciej i sprawniej? Chyba każdy z nas doświadczył tego zjawiska w swoim życiu.

Jeżeli mamy dużo czasu, a mało zajęć to prawdopodobnie czas ten zmarnujemy, a zadania, które mogliśmy wykonać w kilka godzin, zajmą nam kilka dni.

Tak samo jest z pieniędzmi. Jeżeli chcemy nauczyć się oszczędzać pieniądze, to musimy nałożyć na siebie pewne ograniczenia.

Jeżeli nie zaplanujemy na co wydamy naszą wypłatę co do złotówki, to istnieje duża szansa, że nieświadomie zmarnujemy jakąś część z naszych pieniędzy.

W momencie gdy dostaniesz wypłatę zostaw na koncie bankowym jedynie środki potrzebne na ten miesiąc - zapisywanie wydatków pozwoli Ci określić odpowiednią ilość pieniędzy na podstawie poprzednich miesięcy. Całą resztę przelej od razu na oddzielne konto oszczędnościowe, tak aby nie było do tych środków łatwego dostępu.

Samym takim działaniem może udać Ci się oszczędzić sporą część pieniędzy przed nieprzemyślanym wydaniem. Metoda ta znana jest również jako "płacenie sobie na początek". Traktując oszczędności jak każdy inny regularny wydatek. To pomaga uczynić oszczędzanie priorytetem, zamiast czymś, co robisz tylko wtedy, gdy masz dodatkowe pieniądze.

5. Jedz i gotuj w domu

Jak już wspomniałem wcześniej ważnym elementem nauki oszczędzania pieniędzy jest planowanie. Nie tylko planowanie wydatków ma pozytywny wpływ na nasze oszczędności. Kolejnym obszarem w którym planowanie może wiązać się z większą ilością pieniędzy w naszych portfelach jest planowanie naszych posiłków. Jednym słowem znów wracam do tematu diety :) 

Wcześniej przygotowany jadłospis na cały tydzień pozwoli nam lepiej przygotować listę potrzebnych produktów, przez co unikniemy zbędnych wydatków podczas zakupów. Zniknie dzięki temu również pokusa zamówienia jedzenia na dowóz lub wyjścia na kolejną pizzę w tym tygodniu. Przygotowywanie posiłków w domu jest również zazwyczaj znacznie tańsze niż jedzenie w restauracjach czy zamawianie jedzenia na wynos.

Chociaż koszty jedzenia domowego mogą się różnić w zależności od rodzaju zakupionych składników, zazwyczaj koszt jednej porcji jest znacznie niższy w porównaniu do podobnego posiłku kupionego na zewnątrz, a do tego sporo zaoszczędzisz na samych napojach (które w knajpach są najczęściej wycenione bardzo wysoko..).

Nie oznacza to oczywiście, że nie mamy już możliwości wyjścia na miasto lub zamówienia jedzenia na dowóz. Nadal będziemy mogli to robić w odpowiedniej ilości w ramach tego co ustaliliśmy na początku miesiąca planując nasze wydatki. 

Gotując w domu będziesz też mieć pełną kontrolę nad składnikami oraz nad rozmiarem porcji, a więc przygotowanie jadłospisu i gotowanie w domu wpłynie pozytywnie na nasz portfel i na nasze zdrowie. Dodatkowo, eksperymenty w kuchni mogą też być ciekawym pomysłem na spędzenia czasu z bliskimi. Pozwoli nam to nauczyć się oszczędzać pieniądze oraz zwiększy nasze umiejętności kulinarne! :) 

6. Zasada 30 dni

Jeżeli jesteś osobą, która przyłapuje się na nieprzemyślanych wydatkach, to ta rada jest właśnie dla Ciebie. 

Każdy z nas, chociażby z nudów zaczął przeglądać internet i natknął się (w ramach przykładu) na fajne ubranie. Mimo że wcześniej nie myśleliśmy o tym, aby kupić kolejne spodnie, to ta myśl pojawiła się gdy tylko zobaczyliśmy je dobrze wyglądające w sklepie internetowym. Do tego trwa weekendowa promocja i jeżeli kupię spodnie, to dostanę darmową dostawę. Składamy więc zamówienie i tłumaczymy sobie, że przecież oszczędzamy na wysyłce a prędzej czy później musielibyśmy kupić sobie kolejne spodnie. Nie zmienia to faktu, że właśnie wydaliśmy kolejne pieniądze na coś, o czym nie myśleliśmy jeszcze 10 minut temu. Jeżeli chcemy nauczyć się oszczędzać pieniądze efektywnie, to powinniśmy unikać takich sytuacji. W takim razie jak nauczyć się oszczędzać pieniądze jeśli często zdarza nam się kupować rzeczy pod wpływem emocji?

Następnym razem gdy do głowy wpadnie Ci myśl, aby wydać pieniądze na coś nieplanowanego, zastosuj metodę 30 dni. Polega to na tym, aby odłożyć zakup o 30 dni. Daje to czas na przemyślenie tego zakupu i zastanowienie się, czy ta rzecz jest naprawdę nam potrzebna.  Jeżeli za 30 dni nadal stwierdzisz, że chcesz wydać na ten cel pieniądze - zrób to. Przygotuj tylko wcześniej na to swój budżet domowy. Istnieje jednak duża szansa, że po tym czasie nasze marzenie o kolejnej parze spodni przygaśnie, a pieniądze będziemy chcieli przeznaczyć na jakiś inny cel. Jeśli jednak nadal będziemy rozdarci w naszej decyzji o zakupie, to kolejna porada o “Fun Money” w tym wpisie będzie naprawdę pomocna.

Jeżeli 30 dni wydaje Ci się zbyt dużym czasem, możesz zawsze wybrać inną ilość dni. Wybierz taką długość, jaka Ci odpowiada. Najważniejsze to aby korzystać z tej zasady i trzymać się wyznaczonego czasu.

7. Fun Money

Teraz porada, która spodoba się dla wszystkich, którzy zasmucili się na myśl o tym, że nie będą mogli wydawać już pieniędzy na “głupoty”, ponieważ chcą nauczyć się oszczędzać pieniądze. Przecież nie po to tak ciężko pracujemy, żeby od czasu do czasu nie wydać tych pieniędzy bez oglądania się za siebie! Z pomocą, aby móc sobie pozwolić na takie rzeczy bez wyrzutów sumienia jest “Fun Money”. 

"Fun money" to pieniądze przeznaczone na rozrywkę i są ważnym elementem zdrowego budżetu domowego. Powinny zostać uwzględnione w każdym budżecie, dlatego, że dzięki odrobinie luzu oszczędzanie nie jest aż tak restrykcyjne przez co zmniejsza się ryzyko wypalenia i porzucenia pracy nad budżetem.

Posiadanie odłożonych na ten cel pieniędzy ułatwia również wytrwanie w budżecie - mając bezpieczną możliwość dokonania bardziej spontanicznych zakupów nasze pozostałe plany finansowe nie powinny być zagrożone.

Dodaktowo, sam fakt uwzględniania "fun money" w budżecie uczy odpowiedzialności finansowej - i nawet gdy pula ta rośnie z Twoimi możliwościami - kontrolowanego korzystania z nowo uzyskiwanych możliwości.

Część z wypłaty odkładaj właśnie na ten cel. Sam określ jaką część pieniędzy chcesz na to przeznaczyć. Odkładaj pieniądze co miesiąc. Z każdym miesiącem pula pieniędzy “Fun Money” będzie się powiększać a Ty możesz je wydać kiedy chcesz i na co chcesz bez wyrzutów sumienia.

8. Anuluj nieużywane subskrypcje

W dzisiejszych czasach za dużą ilość usług internetowych płacimy za pomocą tzw. subskrypcji miesięcznej. Idealnym przykładem tutaj jest Netflix. Podajemy dane swojej karty, a firma co miesiąc pobiera z naszego konta zadeklarowaną kwotę. Jest to o tyle wygodne, że nie musimy pamiętać o samodzielnym wykonaniu przelewu. Oszczędza nam to czas i zrzuca z nas kolejny obowiązek.

Niestety ma to też drugą, ciemną stronę, która nie jest dobra dla naszego portfela. Często zapominamy o naszych subskrypcjach i, mimo że nie korzystamy z danej usługi, to co miesiąc z naszego konta znikają pieniądze. Ciężko to też zauważyć, bo często nie zwracamy uwagi jeśli z naszego konta zniknie kilkanaście złotych. Kilka takich subskrypcji i z mało znaczących kilkunastu złotych robi się kilkadziesiąt, a nawet i kilkaset złotych. 

W skali roku tak skumulowane wydatki mogą urosnąć do potencjalnie naprawdę zaskakującej sumy pieniędzy.

Dlatego, aby nauczyć się oszczędzać pieniądze powinniśmy śledzić nasze wydatki. Dzięki temu szybko znajdziemy takie subskrypcje usług, z których już od dawna nie korzystamy. Pozwoli nam to pozbyć się zbędnych wydatków a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne cele.

9. Stawiaj sobie wyzwania

Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze tak, aby nie stało się to przykrym obowiązkiem? Wystarczy do tego dodać element zabawy. Idealnym sposobem na to są różnego rodzaju wyzwania. Możemy robić to sami lub zaangażować do tego też rodzinę, lub znajomych. Wyzwania mogą być różne, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Jeżeli wydajemy za dużo na kawę na mieście, to możemy podjąć się wyzwania “Tydzień bez kawy na mieście” i zamiast tego robić sobie kawę w domu w kubku termicznym. Warto też pomyśleć o nagrodzie za osiągnięcie celu wyzwania.

Nagrodą w naszym przykładzie może być kupienie kawy w naszej ulubionej kawiarni w niedzielny poranek. Zapewniam, że taka kawa będzie smakowała lepiej i bardziej ją docenisz jeśli na nią zapracujesz wykonaniem wyzwania :) 

Kolejną zaletą tego typu wyzwań, szczególnie z innymi osobami jest przyśpieszenie tempa nauki oszczędzania pieniędzy. Takiego typu wyzwania zmuszają nas do szukania różnych sposobów na dodatkowe oszczędności. Dzięki temu poznajemy coraz więcej sposobów na oszczędzanie, z których możemy korzystać w codziennym życiu. Jeżeli w naszych wyzwaniach biorą też udział inne osoby to jeszcze więcej różnych pomysłów uda nam się poznać.

10. Sprzedaj niepotrzebne rzeczy

Większość porad o tym jak nauczyć się oszczędzać pieniądze w tym artykule skupiała się na tym jak wydawać mniej. W tym miejscu chciałbym powiedzieć o trochę innym sposobie na powiększenie swoich oszczędności. Jest nim sprzedaż niepotrzebnych rzeczy. Jeśli się zastanowisz, to na pewno przyjdzie Ci do głowy kilka rzeczy, których od dawna już nie używasz. Może to być sprzęt elektroniczny, książki lub ubrania. 

W USA dużą popularnością cieszą się tak zwane „wyprzedaże garażowe”. Ludzie najczęściej w czasie weekendu wystawiają przed swoje domy rzeczy, które nie są im już potrzebne. Każdy, kto jest zainteresowany może je obejrzeć i ewentualnie kupić często po bardzo korzystnej cenie. Zamiast wystawiać niepotrzebne rzeczy przed nasz dom, możesz w tym celu użyć internetu. Wszystkie zbędne rzeczy wystaw na różnych portalach takich jak: olx, allegro czy facebook marketplace. Jest to naprawdę dobry sposób na stosunkowo szybkie powiększenie swoich oszczędności. Dodatkową korzyścią tego jest również odzyskanie wolnej przestrzeni na półkach, szafie lub garażu. 

Należy tylko pamiętać, aby od razu zaplanować przeznaczenie w ten sposób zdobytych pieniędzy. Jeżeli od razu po otrzymaniu tych pieniędzy nie przelejemy ich na konto oszczędnościowe, to istnieje duże ryzyko, że te pieniądze rozejdą się w szybkim tempie, a stan naszych oszczędności pozostanie bez zmian.

11. Wydawaj, aby oszczędzać

Nie zawsze niewydawanie pieniędzy to dobra strategia na oszczędzanie. Jeżeli chcemy nauczyć się oszczędzać pieniądze, musimy również nauczyć się je wydawać, kiedy to konieczne. Dzisiejszy brak wydania pieniędzy może kosztować nas w przyszłości dużo więcej. Dobrym przykładem tutaj może być nasz samochód lub nasze zdrowie. W obu przypadkach odkładanie wydatków na później może okazać się złym pomysłem. 

W przypadku samochodu odłożenie naprawy małej usterki może przyczynić się do konieczności naprawy poważniejszej usterki w przyszłości. Co będzie kosztowało nas dużo więcej, niż jakbyśmy zajęli się problemem od razu. 

W przypadku zdrowia może być podobnie. Ciągłe odkładanie wizyty u lekarza może skutkować (pomijając negatywny wpływ na nasze zdrowie!) wydaniem pieniędzy na bardziej skomplikowane leczenie. Dobrym przykładem tutaj jest dentysta. Regularne wizyty, mimo że będą nas kosztować trochę pieniędzy, mogą nas uchronić przed bardziej kosztownymi zabiegami.

Jeżeli będziemy dbać o siebie i o rzeczy, z których korzystamy to zaoszczędzimy dużo pieniędzy i nerwów. Rzeczy będą nam służyć dłużej, a my będziemy czuć się dobrze i zdrowo.

12. Wybierz rower

Jedną z rzeczy, na którą wydajemy dużą ilość pieniędzy jest transport. Pisząc ten artykuł jesteśmy w czasie, w którym ceny paliwa biją rekordy. Korzystanie z samochodu jest przez to coraz mniej korzystne dla naszych portfeli. Dobrym pomysłem, aby nauczyć się oszczędzać pieniądze w tym miejscu może być korzystanie z publicznych środków transportu lub nawet roweru. Ten ostatni sposób na pewno pozytywnie wpłynie na naszą kondycję fizyczną. Wykupienie miesięcznego biletu i korzystanie z komunikacji miejskiej może pozwolić nam zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy na paliwie do naszego samochodu.

Wybranie korzystniejszego środka transportu nie dotyczy tylko naszego codziennego przemieszczania się np. do pracy. W każdym przypadku warto rozważyć różne opcje transportu i spróbować wybrać ten optymalny pod względem ceny i naszej wygody. Czasem może okazać się, że lot samolotem jest tańszy i wygodniejszy niż podróż samochodem czy pociągiem. Dlatego warto za każdym razem brać pod uwagę różne środki transportu czy to przy codziennej drodze do pracy, czy też podczas wyjazdu na wakacje.

Dlaczego warto nauczyć się oszczędzać pieniądze? 

Ta sekcja może być przydatna dla tych, którzy nie są jeszcze przekonani co do koncepcji oszczędzania. Nie chciałbym tutaj teraz pisać, że oszczędzanie jest dla każdego i każdy powinien to robić. Ponieważ zapewne tak nie jest. 

Większość naszych problemów (nie tylko związanych z finansami) może być związane nie z samym zagadnieniem lecz sposobem w jaki na niego patrzymy. Dlatego chciałbym, abyśmy spojrzeli na temat oszczędzania z innej perspektywy.

Oszczędzanie pieniędzy NIE JEST odmawianiem sobie przyjemności i unikaniem za wszelką cenę wydawania pieniędzy. Oszczędzamy pieniądze po to, aby je koniec końców wydać, ale na rzeczy, które są dla nas naprawdę ważne i wartościowe.

Głównym celem nauki oszczędzania pieniędzy jest wydawanie mniej na rzeczy mało istotne i wydawanie więcej na rzeczy dla nas ważne. Dlatego mam nadzieję, że ten temat również zainteresuje osoby, które uwielbiają wydawać pieniądze :)

Na co warto oszczędzać pieniądze?

Nasze pieniądze warto oszczędzać tak naprawdę na wszystko, co uznamy, że jest dla nas ważne. Dla każdego z nas będzie to coś innego. Nie ma tutaj złej odpowiedzi, choć nie jest ona na pewno oczywista. Długo możemy się zastanawiać nad odpowiedzią na te pytanie, ale na pewno warto poświęcić na to trochę czasu. Przykłady rzeczy, na które warto oszczędzać pieniądze to: poznawanie świata, spełnienie marzeń swoich i bliskich, poduszka finansowa, hobby i wiele innych.

Gdzie najlepiej odkładać pieniądze?

Ważną kwestią, którą już wstępnie poruszyłem jest miejsce odkładania pieniędzy. Odradzam trzymania tych pieniędzy na rachunku rozliczeniowym, tym samym, z którego płacimy za codzienne wydatki. Najlepiej jest założyć oddzielne konto oszczędnościowe w swoim banku, na które będą trafiały wszystkie nasze zaoszczędzone pieniądze. Dzięki temu uzyskamy fizyczne rozdzielenie pieniędzy na wydatki od naszych oszczędności. Pozwoli to na uniknięcie omyłkowego wydania naszych oszczędności i będziemy mieć wgląd w to ile konkretnie pieniędzy nam jeszcze zostało do kolejnej wypłaty. Skorzystanie z oszczędności będzie wymagało wykonania przelewu co da nam chwilę czasu na refleksję nad tym czy na pewno chcemy skorzystać z tych pieniędzy w tym momencie :)

Po przeczytaniu tego artykułu posiadasz już podstawową wiedzę i możesz rozpocząć naukę oszczędzania pieniędzy. Jak wspomniałem na wstępie jest to nauka na błędach dlatego nie zrażaj się jeżeli napotkasz jakieś problemy lub wydasz więcej niż zakładałeś. Bądź wobec siebie i swoich pomyłek wyrozumiały a na pewno wkrótce uda Ci się zrealizować swoje wszystkie plany za pieniądze, które udało Ci się oszczędzić!

Obrazki i zdjęcia nie będące zrzutami ekranu z aplikacji pochodzą z unsplash.com