Zdjęcie artykułu
  • 27 maj 2023
  • Budżet domowy
  • EasyBudget

Budżet domowy w zeszycie (PDF)

Przejęcie kontroli nad swoimi finansami może wydawać się trudnym zadaniem. Ale dzięki odpowiednim narzędziom staje się to o wiele prostsze. Dlatego zaprojektowaliśmy dla Ciebie miesięczny planer budżetu w formacie PDF, który możesz sobie wydrukować i zacząć używać już dziś. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie korzystać z naszego planera budżetu, aby pomóc Ci śledzić dochody, wydatki i oszczędności.

Naciśnij przycisk poniżej, aby pobrać budżet domowy w zeszycie

Pobierz szablon budżetu domowego (PDF)

W tym miejscu chciałbym Ci tylko powiedzieć, że mamy też dostępny planer w formie arkusza kalkulacyjnego, który w mojej opinii jest wygodniejszy. Możesz go znaleźć tutaj. Jeżeli natomiast wolisz tradycyjne metody to zapraszam Cię do dalszego czytania :slight_smile:

Dlaczego warto prowadzić budżet?

Miesięczne planowanie budżetu to przepustka do stabilności finansowej i osiągnięcia celów oszczędnościowych. Tworząc miesięczny budżet, tworzysz plan dla swoich pieniędzy, który zwiększa szanse na to, że Twoje pieniądze nie rozejdą się na niepotrzebne wydatki. W ten sposób odzyskujesz kontrolę nad swoimi pieniędzmi i wiesz, gdzie dokładnie się rozchodzą, co ułatwia planowanie i pozbycie się zbędnych wydatków.

Planowanie budżetu pomaga szybciej i skutecznie osiągać cele finansowe. Chcesz spłacić długi? Oszczędzić na wakacje lub zbudować poduszkę finansową? Ty wybierasz swoje cele i priorytety, które następnie odzwierciedlisz w swoim budżecie.

Oczywiście samo stworzenie budżetu nie sprawi, że magicznie nagle pozbędziesz się wszystkich swoich problemów finansowych. Równie ważnym elementem jest trzymanie się budżetu i dostosowywanie go do zmieniających się okoliczności. Na szczęście nasz szablon budżetu domowego w zeszycie pozwoli Ci tworzyć plan oraz śledzić jego realizację.

 

 

Co znajdziesz w środku?

Nasz szablon budżetu domowego składa się z dwóch części. Pierwsza część zawiera sekcje do planowania dochodów, wydatków i oszczędności, a także dedykowane miejsce do zapisywania rzeczywistych wydatków na koniec miesiąca.

Kolejna część jest przeznaczona do śledzenia wydatków w ciągu trwania miesiąca. Tutaj możesz kategoryzować i rejestrować każdy wydatek, co pozwoli Ci dokładnie zobaczyć, gdzie idą Twoje pieniądze. I tutaj masz dwa wybory. W PDFie zamieściliśmy dwa szablony służące do śledzenia wydatków. Pierwszy szablon zbiorczy, gdzie możesz wpisywać wszystkie swoje wydatki i obok zapisywać kategorię wydatku.

 

Kolejny szablon umożliwia śledzenie wydatków konkretnej kategorii. Może to ułatwić późniejsze tworzenie podsumowań oraz analizę miesiąca.

 

Sam wybierz, który sposób Ci bardziej odpowiada. Możesz też korzystać z miksu obu sposobów. Dobrym pomysłem może być używanie zbiorczego szablonu dla kategorii, dla których często nie ponosisz wydatków (np. rachunki) a dla kategorii, w których masz dużo wydatków w ciągu miesiąca stosować dedykowany szablon (np. jedzenie).

Jak korzystać z budżetu domowego w zeszycie?

Korzystanie z naszego miesięcznego narzędzia do planowania budżetu jest proste. Na samej górze zapisz miesiąc, którego dany budżet dotyczy. Ułatwi Ci to analizę w przyszłości. Na początek zapisz swój przewidywany dochód na dany miesiąc. Może to być twoja pensja lub zarobek z pracy dorywczej. Następnie zaplanuj wydatki i oszczędności. Oszacuj, ile spodziewasz się wydać w różnych kategoriach, takich jak artykuły spożywcze, czynsz, media, rozrywka itp. Resztę pieniędzy możesz teraz rozdysponować pomiędzy cele oszczędnościowe. Pamiętaj, aby zaplanować przeznaczenie dla każdej swojej złotówki, którą planujesz otrzymać w danym miesiącu.

Teraz gdy masz już wszystko zaplanowane, możesz przejść do śledzenia swoich wydatków. Zapisuj wszystkie swoje transakcje w szablonie do śledzenia wydatków i na bieżąco uzupełniaj sumę wydanych / otrzymanych / odłożonych pieniędzy obok odpowiedniej kategorii. Dzięki temu zawsze będziesz mieć świadomość ile pieniędzy możesz przeznaczyć na daną kategorię.

Może się też zdarzyć, że przekroczysz budżet danej kategorii, co będzie zmuszało Cię do skorygowania Twojego budżetu np. poprzez pomniejszenie przeznaczonych środków na mniej ważną kategorię. I tutaj możemy się natknąć na jeden z problemów prowadzenia budżetu w zeszycie. Żeby umożliwić sobie takie edycje naszego budżetu, polecam zaopatrzyć się w gumkę i ołówek. Wypełnianie budżetu domowego w zeszycie ołówkiem umożliwi łatwiejszą i bardziej estetyczną zmianę danych w naszym zeszycie.

 

Na koniec miesiąca warto stworzyć podsumowanie, aby zobaczyć końcowy rezultat naszego budżetu. Pozwoli nam to zobaczyć, jak bardzo udało nam się zrealizować nasz plan oraz może doprowadzi nas to do jakiejś refleksji i wniosków na przyszłość.

 

Kilka uwag

Szablon do śledzenia wydatków to potężne narzędzie, które pozwali Ci zachować kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Notując każdy wydatek, możesz łatwo zidentyfikować swoje nawyki finansowe. Czy masz tendencję do przepłacania za jedzenie poza domem, a może impulsywne zakupy drenują Twój portfel? Rozpoznanie tych wzorców jest pierwszym krokiem do ich zmiany.

Staraj się zapisywać swoje wydatki codziennie, aby nie zapomnieć o żadnym z nich. Ważne jest, aby rejestrować każdy wydatek, nawet ten najmniejszy.

Kategoryzowanie wydatków pomoże ci zrozumieć, gdzie idzie większość twoich pieniędzy. Umożliwi to podejmowanie bardziej świadomych decyzji o tym, gdzie możesz potrzebować cięć, a gdzie możesz sobie pozwolić na nieco większe wydatki.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że już wiesz, w jaki sposób używać naszego budżetu domowego w zeszycie i zdecydujesz się go wypróbować. To może być Twój pierwszy krok do odzyskania kontroli nad swoimi finansami.

Naciśnij przycisk poniżej, aby pobrać budżet domowy w zeszycie

Pobierz szablon budżetu domowego (PDF)

Obrazki i zdjęcia nie będące zrzutami ekranu z aplikacji pochodzą z unsplash.com