• 01 wrz 2021
  • Inne
  • Psychologia pieniędzy
  • Finanse osobiste
  • Kamil

3 Lekcje z Babilonu

Czego możemy nauczyć się od najbogatszego człowieka Babilonu i czy jego lekcje się przypadkiem nie zestarzały?

Najbogatszy człowiek w Babilonie autorstwa George'a Clasona to klasyczna pozycja w literaturze o finansach osobistych. W tej pouczającej przypowieści, kryją się proste zasady, dzięki którym główny bohater całkowicie zmienia swoje życie.

Jakie to zasady i czy możemy zaaplikować je również dzisiaj?

1. Oszczędzanie z każdej wypłaty

Oszczędzanie powinno być nawykiem, który praktykujemy za każdym razem, gdy dostajemy nowe środki. Książka proponuje 10% i może być to dobry start. Co oczywiste - im większą część bylibyśmy w stanie odłożyć, tym szybciej rosnąć będzie nasz stan posiadania. Planując budżet domowy jest to parametr, który może być podnoszony z miesiąca na miesiąc

2. Pieniądze lubią się rozmnażać

W siódmym rozdziale książki, autor personifikuje pieniądze i dynamikę ich posiadania. Główny bohater w lekcjach, które otrzymuje, uczy się, że oszczędzanie to dopiero początek i bardzo ważnym elementem budowania dobrobytu jest rozważne inwestowanie. Istotny jest fakt, że poprzez wypłaty odsetek (w przypadku obligacji lub rachunków oszczędnościowych) lub dywidend (w przypadku posiadania udziałów) również i nasze środki mogą wygenerować kolejne - kompletnie bez naszego udziału.

3.  Kontrolowanie wydatków 

Bohater bardzo szybko odkrywa jedną z podstawowych zasad: równie ważne jak zarabianie jest rozważne wydawanie, a innymi słowy - nie marnowanie pieniędzy. Dzisiaj czyha na nas - i na nasze środki - nieporównywalnie więcej usług i produktów, więc z upływem czasu wzrosło również i znaczenie tej lekcji.

Czasy, gdy powstawała książka, a już tym bardziej te, w których działa by się jej akcja, znacząco różniły się od naszych. Fundamentalne zasady dbania o zdrowe finanse osobiste pozostały jednak te same.

Obrazki i zdjęcia nie będące zrzutami ekranu z aplikacji pochodzą z unsplash.com