Zdjęcie artykułu
  • 12 wrz 2021
  • Budżet domowy
  • Marcin

Budżet domowy - co to jest?

Pewnie każdy z nas słyszał zwrot "budżet domowy" - ale czym w zasadzie jest, co tak naprawdę oznacza zwrot "prowadzenie budżetu domowego" oraz czy i Ty go potrzebujesz? Na te pytania odpowiem w poniższym artykule.

Budżet domowy można zdefiniować jako plan finansowy, który alokuje przyszłe dochody osobiste na wydatki, oszczędności i spłatę zadłużenia.

W takim razie budżet domowy to po prostu plan na nasze przyszłe pieniądze. Jest to przeznaczenie każdej złotówki na konkretny cel. Mogą to być cele konsumpcyjne takie jak jedzenie, czynsz, ubrania, ale także oszczędnościowe czy spłatę długów. 

Wiele osób może się teraz zastanawiać po co mi planowanie moich wydatków skoro i tak wydaje moje pieniądze na potrzebne rzeczy?

Jeśli naprawdę tak jest to budżet domowy może nie być Ci potrzebny, chociaż osobiście uważam, że prowadzenie budżetu domowego jest podstawą zdrowych finansów osobistych, bo dopiero mając wszystko czarno na białym widać, jak jest naprawdę - a nie jak nam się wydaje, że jest :) 

Natomiast jeśli:

  • Wracasz z dużymi zakupami mimo że celem było kupienie tylko pieczywa;
  • W razie nieoczekiwanych wydatków masz problem ze znalezieniem wolnych środków
  • Masz małe oszczędności lub ich po prostu nie posiadasz
  • Nagła utrata pracy postawiłaby Cię w ciężkiej sytuacji
  • Nie masz pieniędzy aby realizować cele, które są dla Ciebie naprawdę ważne (tak jak np. wakacje z rodziną)

To budżet domowy jest pierwszym dobrym krokiem aby zmienić tę sytuację na lepszą i nie wymaga to tak dużo wysiłku jak się wydaje. 

Dzięki planowaniu swoich wydatków odzyskujemy kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Oczywiście, nie zawsze uda się nam utrzymać w założonych kwotach. Precyzyjne budżetowanie wymaga samodyscypliny i doświadczenia, które nabywa się z czasem. Mimo trudności warto jest zacząć prowadzić budżet domowy, ponieważ można je szybko pokonać, a długoterminowo prowadzi on do poprawienia się naszej sytuacji finansowej oraz poczucia większego bezpieczeństwa. 

Gdy opanujesz swoje finanse to pieniądze przestaną być problemem. Oczywiście wymaga to czasu, a więc nie czekaj - zacznij prowadzić budżet domowy jak najszybciej. 

O tym, jak zacząć - opowiem za tydzień. Zapraszam do podzielenia się Waszymi spostrzeżeniami w komentarzach!

Obrazki i zdjęcia nie będące zrzutami ekranu z aplikacji pochodzą z unsplash.com