• 19 wrz 2021
  • Budżet domowy
  • Marcin

Budżet domowy - jak zacząć?

W poprzednim artykule opowiedziałem czym jest budżet domowy i co można zyskać prowadząc go. Dzisiaj pokażę na przykładzie, jak zacząć.

Zaczynając budżet, dobrze jest zacząć od rzeczy najprostszych, dlatego na początek wypisz wszystkie swoje wydatki stałe jak: czynsz, jedzenie, rachunki, spłata zadłużenia. Jeśli nie znasz dokładnych liczb to wystarczy, że wpiszesz orientacyjne koszty poszczególnych wydatków. Jeżeli po przypisaniu swoich dostępnych pieniędzy zostały Ci wolne środki to przypisz je na inne cele jak np. oszczędności, kino. 

Zobaczmy to na przykładzie:

Ania zarabia 3500 zł. Jej koszty stałe wynoszą (tak jej się przynajmniej wydaje, po pierwszym miesiącu prowadzenia budżetu zda sobie sprawę, że wydaje dużo więcej ale o tym w artykule za tydzień ;)):

Czynsz 1400 zł

Jedzenie 800 zł

Rachunki 300 zł 

Komunikacja miejska 100 zł

Z tego wynika, że jej koszty stałe to 2 600 zł przy wypłacie 3 500 zł co daje 900 zł wolnych środków. Ania już tutaj czuje, że coś jest nie tak z jej finansami bo mimo że teoretycznie co miesiąc powinna zaoszczędzić 900 zł to jej oszczędności są zerowe i sama nie jest w stanie powiedzieć gdzie rozeszły się te pieniądze.

Jako, że musimy rozdysponować wszystkie dostępne środki to Ania decyduje aby te 900 zł przeznaczyć na następujące cele:

Budowanie oszczędności 800 zł

Kino 100 zł - wychodzi nowy film na który tak długo czekała, więc czemu nie 

I to tyle na początek. Zachęcam teraz zatrzymać się na 5min i przygotować plan na swoje pieniądze na najbliższy miesiąc. Wystarczy Ci kartka papieru, arkusz excel lub dedykowana aplikacja do prowadzenia budżetu domowego taka jak nasza (zapraszam do wypróbowania).

Tworząc swój plan świadomie podjąłeś decyzje na co przeznaczysz swoje pieniądze. To pierwszy krok do zdrowych finansów :) Możesz być z siebie dumny czytelniku! 

Na zakończenie chciałbym jeszcze poruszyć jeden ważny temat. 

Budżet domowy to NIE JEST odmawianie sobie przyjemności i przeznaczanie wszystkich wolnych środków na oszczędności. Pomyśl o budżecie domowym jako o odzwierciedleniu swoich priorytetów w życiu. Im większy priorytet tym większa ilość środków trafia na ten cel.

Nie ma prawidłowej odpowiedzi na pytanie co zrobić z wolnymi pieniędzmi. Dla każdego człowieka ta odpowiedź będzie inna. Jeśli jesteś osobą, która ceni sobie bogate życie towarzyskie i lubi często wychodzić na miasto to przeznaczenie środków na ten cel jest naprawdę ważne. Jeśli natomiast Twoim marzeniem jest wybudowanie własnego domu to ważniejsze dla Ciebie może być odkładanie pieniędzy na rzecz trochę mniej częstych wyjść na miasto. Wszystko zależy od Ciebie :)

A już za tydzień artykuł o kolejnym elemencie prowadzenia budżetu domowego czyli śledzenie swoich wydatków!

Obrazki i zdjęcia nie będące zrzutami ekranu z aplikacji pochodzą z unsplash.com