• 03 paź 2021
 • Budżet domowy
 • Marcin

Ile prawdy jest w mitach o budżetowaniu?

Każdy z nas posiada jakieś zdanie na temat prowadzenia budżetu domowego. Szczególnie osoby, które nigdy tego nie spróbowały, mogą mieć błędne wyobrażenie na ten temat przez co może to ich powstrzymywać przed poprawą swojej sytuacji finansowej. Jak jest naprawdę?

W dzisiejszym artykule zajmiemy się mitami na temat prowadzenia budżetu domowego. Zapraszam do lektury :)

1. MIT: Prowadzenie budżetu domowego nie jest dla każdego

Może nam się wydawać, że ludzie naprawdę bogaci lub z drugiej strony ludzie, którzy żyją “od wypłaty do wypłaty nie potrzebują budżetu domowego. Pierwsi z nich przecież mają wystarczająco pieniędzy i nie muszą się martwić o swoje wydatki a drudzy i tak wydają swoje pieniądze na bieżące wydatki więc co tu planować? Jest to jednak mylne podejście ponieważ prowadzenie budżetu domowego jest to zdrowy nawyk finansowy niezależnie od Twojej sytuacji finansowej - po prostu może dać trochę inne korzyści.

Przyjrzyjmy się jak to może wyglądać na przykładach.

Ludzie “bogaci” bez budżetu domowego:

 • Wydają dużo więcej pieniędzy niż wynika z ich potrzeb
 • Nie wiedzą gdzie podziały się ich pieniądze - kupują impulsywnie
 • Bankrutują - bo w pewnym momencie okazuje się, że nie stać ich na utrzymanie tego poziomu życia w nieskończoność

Ludzie “bogaci” z budżetem domowym:

 • Świadomie wydają pieniądze - wiedzą na ile mogą sobie pozwolić
 • Zabezpieczają przyszłość swoją i rodziny poprzez mądre zarządzanie majątkiem

Ludzie “od wypłaty do wypłaty” bez budżetu domowego:

 • Odczuwają stres - potrzebują kolejnej wypłaty
 • Nie wiedzą gdzie podziały się ich pieniądze

Ludzie “od wypłaty do wypłaty” z budżetem domowym:

 • Śpią spokojnie - mają swoje finanse pod kontrolą
 • Ograniczają niepotrzebne wydatki i zaczynają oszczędzać

Niezależnie od sytuacji finansowej prowadzenie budżetu domowego może dać nam wymierne korzyści. Nawet jeśli nie brakuje Ci pieniędzy to warto zająć się tym tematem żeby nie roztrwonić swojego majątku. Co jakiś czas przecież słyszymy że jakieś gwiazdy mimo zarobionych milionów bankrutują. W tym przypadku ilość posiadanych pieniędzy nie ma znaczenia - liczą się zdrowe nawyki finansowe, które działają bez względu na stan posiadania.

2. MIT: Budżet musi być szczegółowy

Wielu z nas prowadzenie budżetu może kojarzyć się ze żmudnym przeglądaniem paragonów i szczegółowym rozpisywaniu naszych wydatków. Gdy tak naprawdę wszystko zależy od nas jak bardzo szczegółowo chcemy prowadzić nasz budżet. Nasze wydatki możemy kategoryzować bardzo ogólnie np. Jedzenie dom, zamiast: warzywa, owoce, mięso. I w większości przypadków taka ogólna kategoryzacja wystarczy.

3. MIT: Budżetowanie zabiera dużo czasu

Budżetowanie nie musi zabierać dużo czasu. Tak naprawdę czas potrzebny na to max 30 min planowania raz w miesiącu a potem śledzenie naszych wydatków to maksymalnie 5 min dziennie. W zaoszczędzeniu czasu może nam pomóc dedykowana aplikacja taka jak nasza (LINK), gdzie po dokonaniu jakiegokolwiek zakupu możemy od razu wprowadzić nasz wydatek w ciągu kilkunastu sekund.

4. MIT: Budżetowanie to odmawianie przyjemności

Niektórzy z nas mogą myśleć, że budżetowanie jest przede wszystkim o wydawaniu mniej i oszczędzaniu jak najwięcej. Jest to nieprawda. Budżetowanie to przede wszystkim świadome zarządzanie swoimi pieniędzmi i to od Ciebie zależy co z nimi zrobisz - najważniejsze żebyś zrobił to świadomie. Pisaliśmy o tym już w tym artykule.

To wszystko na dziś. Jeśli znasz jeszcze jakieś przekonania na temat prowadzenia budżetu domowego, które uważasz za nieprawdziwe (lub nie zgadzasz się z moim zdaniem) to zapraszam do dyskusji w komentarzach :)

Obrazki i zdjęcia nie będące zrzutami ekranu z aplikacji pochodzą z unsplash.com