Zdjęcie artykułu
  • 08 wrz 2021
  • Kamil

Refleksje z Doliny Krzemowej

Naval Ravikant to znany inwestor i przedsiębiorca z Doliny Krzemowej. Oprócz działalności w branży technologicznej, sporo wypowiada się także na tematy życiowe i filozoficzne. Dowiedzmy się dzisiaj, czy uważa, że sukces to przypadek, czy też stoją za nim jakieś zasady.

Książka Almanack of Naval Ravikant to pozycja bardzo interesująca z paru powodów.

Po pierwsze, dzięki temu, że jest dostępna całkowicie za darmo, posiada nieskończenie wielki współczynnik wartość / cena. Nawet gdyby była to normalnie wyceniona książka (za którą tak czy inaczej osobiście zapłaciłem na Amazonie), ponieważ ma w sobie sporo bardzo dużo wartości, współczynnik pogorszyłby się jedynie nieznacznie.

Po drugie - pozycja ta nie zawiera odpowiedzi na (relatywnie) proste pytania pt. "jak zarobić milion" czy "jaki produkt pokochają Twoi klienci", ale poszukuje rozwiązań na znacznie poważniejszy problem: w jaki sposób wieść szczęśliwe i spełnione życie?

Zdrowie i rozwój przede wszystkim

Najważniejsze dwie myśli, które powracają przez całą książkę, dotyczą dbania o samego siebie.

Po pierwsze - najważniejszym czynnikiem, o który powinniśmy zadbać - co mało odkrywcze, ale o czym notorycznie zapominamy - jest zdrowie. Żadne dobra materialne nie mają znaczenia, gdy zabraknie zdrowia (a tym samym możliwości by się nimi cieszyć). Porządne i skrupulatne prowadzenie budżetu domowego przyczynia się do sukcesywnej poprawy naszej sytuacji finansowej (co jest motywem przewodnim naszego portalu jak i aplikacji), tak przykładanie się do zrównoważonego stylu życia i dbania o dietę znacząco poprawi nasze zdrowie, a tym samym pozwoli na jakikolwiek rozwój w innych sferach życia.

Po drugie - rozwój. W swoich wypowiedziach Naval wielokrotnie podkreśla, jak ważnym w życiu jest uczenie się. Zarówno poprzez czytanie książek - jak i poprzez eksperymenty i próbowanie nowych rzeczy. Zarządzanie pieniędzmi jest umiejętnością nabytą - a nie wrodzoną - i tak, jak trzeba nauczyć się innych rzeczy w życiu, tak samo można nauczyć się budować oszczędności, inwestować oraz prowadzić i rozwijać biznes.

Bycie szczęśliwym to wybór, a nie przypadek

Nie mamy w życiu władzy nad tym, co dzieje się dookoła nas, ale mamy wpływ na to, w jakich okolicznościach się znajdujemy i jak reagujemy na to, co się wydarza. Nasz odbiór rzeczywistości możemy do pewnego stopnia zmienić poprzez ciężką pracę nad sobą. Okoliczności, w których się znajdujemy, możemy często zmienić znacznie łatwiej.

Elementem, który ma duży wpływ na subiektywne poczucie komfortu w życiu - pomimo popularnego powiedzenia, że pieniądze nie mają znaczenia - jest nasz stan posiadania. Przewrotne w naszej kulturze jest to, że utożsamiamy bogactwo/status z tym, czym ktoś jeździ czy co ktoś posiada, a takie rozumowanie może prowadzić do niepotrzebnych zmartwień (z powodu bycia gorszym) lub nawet zadłużenia się, aby móc komuś dorównać. Wyborem, który możemy podjąć, jest uwolnienie się od takiej rywalizacji i obranie dążenia do wolności.

Nie chodzi również o prowadzenie życia ascety, ale o wolność od długów (wybór nie kupowania rzeczy, na które nas nie stać) lub wolność od (możliwie największej liczby) zmartwień (np. poprzez wybór regularnego budżetowania i budowania poduszki finansowej).

Życie to gra długoterminowa

Naval w swoich rozważaniach dotyka znacznie więcej tematów niż streściłem w niniejszym artykule. Poprzez powyższe rozważania chcę przekazać, że wiele aspektów naszego życia można znacząco polepszyć poprzez pracę nad sobą i swoimi nawykami oraz, że nie są to tajniki znane jedynie dla elity z Doliny Krzemowej, ale w zasadzie są to rzeczy proste i oczywiste, o których musimy sobie jedynie przypomnieć - i o nie konsekwentnie dbać, bo tak jak drzewa, które aby urosnąć, potrzebują czasu - tak i my, poprzez wyjście na jeden trening czy zrezygnowanie z jednego zakupu, nie osiągniemy spektakularnych rezultatów.

 

Linki (po angielsku)

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wspomnianej filozofii, bardzo serdecznie zapraszam do zapoznania się z linkami.

Książka za darmo

Odcinek Joe Rogan Experience z Navalem

 

Jeżeli zaciekawił Cię niniejszy artykuł, daj mi proszę znać w komentarzu lub reakcji poniżej.

Kamil

 

 

Obrazki i zdjęcia nie będące zrzutami ekranu z aplikacji pochodzą z unsplash.com