Zdjęcie artykułu
  • 20 lut 2023
  • Psychologia pieniędzy
  • Finanse osobiste
  • Lifestyle
  • EasyBudget

Jak oszczędzać pieniądze

W dzisiejszych czasach, gdy światowa sytuacja gospodarcza jest niepewna, a ceny rosną jak szalone oszczędzanie pieniędzy jest szczególnie ważne. Regularne oszczędzanie to jeden z najważniejszych nawyków jakich możemy się nauczyć, a w tych okolicznościach może być szczególnie ważne. W tym artykule przedstawimy kilka prostych sposobów co zrobić, aby nauczyć się zdrowych nawyków finansowych i poprzez regularne odkładanie pieniędzy zbudować oszczędności.

Zdjęcie komputera i kartki z budżetem

Zacznij oszczędzanie od stworzenia budżetu

Stworzenie budżetu domowego to klucz do skutecznego oszczędzania pieniędzy i kontrolowania wydatków. Oto kilka powodów, dlaczego warto stworzyć budżet domowy:

Świadomość finansowa

Budżet domowy pozwala na śledzenie wszystkich wydatków i dochodów w jednym miejscu. Dzięki temu łatwiej jest zidentyfikować obszary, w których można zaoszczędzić pieniądze i na czym można zaoszczędzić.

Dzięki prowadzeniu budżetu można zacząć planować przyszłe wydatki, takie jak wakacje czy imprezy okolicznościowe. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której nagle okazuje się, że nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy na nieplanowane wydatki.

Unikanie zadłużenia i budowanie oszczędności

Kontrolowanie wydatków dzięki prowadzeniu budżetu domowego pomaga uniknąć sytuacji, w której wydatki przekraczają dochody i trzeba pożyczać pieniądze, co może prowadzić do zadłużenia. Z drugiej strony kontrolowanie wydatków pozwala na oszczędzanie pieniędzy na przyszłość. Dzięki temu łatwiej jest zacząć budować oszczędności, które można wykorzystać w razie nieprzewidzianych okoliczności.

Budowanie zdrowych nawyków

Stworzenie budżetu domowego i kontrolowanie wydatków to dobry sposób nauczenia się zdrowych nawyków finansowych, takich jak oszczędzanie, planowanie i kontrolowanie wydatków. Te nawyki mogą pomóc w osiągnięciu długoterminowych celów finansowych, takich jak kupno domu czy przejście na emeryturę.

Warto zauważyć, że stworzenie budżetu domowego wymaga czasu i zaangażowania, ale może pomóc w zwiększeniu świadomości finansowej i oszczędzaniu pieniędzy na przyszłość. W tym celu bardzo przydatne mogą być aplikacje, takie jak np. EasyBudget. O tym jak prowadzić budżet domowy z EasyBudget napisaliśmy tutaj

Zdjęcie batoników

Oszczędzaj na drobiazgach

Oszczędzanie na drobiazgach może wydawać się mało znaczące, ale może przyczynić się do znacznej poprawy finansowej sytuacji w dłuższej perspektywie. Co prawda zwracanie uwagi na te “drobnostki” wymaga sporej dyscypliny finansowej i świadomego podchodzenia do wydatków, ale pomaga to w rozwoju zdrowych nawyków finansowych.

Oto kilka powodów, dlaczego warto oszczędzać na drobiazgach:

Efekt skali

Suma drobnych wydatków może być znacząca: Wydaje się, że wydanie kilku złotych na kawę, fast-food czy napoje gazowane nie jest dużym wydatkiem, ale suma tych drobnych wydatków może być znaczna w skali miesiąca lub roku. Oszczędzanie na drobiazgach może pomóc w kontrolowaniu tych wydatków i zaoszczędzeniu większej sumy pieniędzy na coś ważniejszego.

Zwracanie uwagi na małe wydatki może także pomóc w zaoszczędzeniu większych sum pieniędzy w dłuższej perspektywie. Zamiast wydawać pieniądze na drobiazgi, lepiej zostawić te środki na istotniejsze cele lub inwestycje.

Stan zdrowia i jakość życia

Oszczędzanie na drobiazgach, takich jak jedzenie fast-foodów czy słodyczy, może też pośrednio poprawić stan zdrowia i jakość życia. Przykładowo unikając kupowania niezdrowych przekąsek i słodyczy, Zamiast wydawać pieniądze na niezdrowe produkty, można przeznaczyć je na zdrowsze opcje, takie jak np. wyższej jakości jedzenie.

Podsumowując, oszczędzanie na drobiazgach może pomóc w zaoszczędzeniu większych sum pieniędzy, uczyć dyscypliny finansowej i zdrowych nawyków, a także poprawić stan zdrowia i jakość życia. Warto pamiętać, że każdy wydatek ma znaczenie, nawet jeśli wydaje się on niewielki.

Zdjęcie rupieci

Zrezygnuj z rzeczy, których nie potrzebujesz

Nie kupowanie rzeczy, których nie potrzebujemy, jest ważnym krokiem w oszczędzaniu pieniędzy i prowadzeniu zdrowej sytuacji finansowej. 

Marnotrawstwo pieniędzy

Po pierwsze - co oczywiste - kupowanie rzeczy, których nie potrzebujemy, jest marnotrawstwem pieniędzy. Niestety często jest bardzo przyjemne, ale ucząc się odmawiać samemu sobie tych nieracjonalnych przyjemności będziemy posiadać więcej środków, które odłożone lub zainwestowane, przydadzą nam się bardziej niż kolejna leżąca w szafie rzecz.

Ochrona środowiska

Po drugie - dodatkowym benefitem nie wpadania w konsumpcję jest ochrona środowiska: Kupowanie rzeczy, których nie potrzebujemy, przyczynia się do nadmiernego zużycia zasobów naturalnych i zanieczyszczenia środowiska. Unikanie niepotrzebnych zakupów i konsumpcjonizmu pomaga w ochronie środowiska i przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. 

Zadłużenie

Po trzecie - kupowanie rzeczy, których nie potrzebujemy, może pośrednio prowadzić do zadłużenia. Zakup na kredyt lub na raty rzeczy, które nie są nam potrzebne, a na które nas nie stać jest częstą pułapką. Przed takimi zakupami warto zastanowić się, czy na pewno ten droższy telewizor czy telefon w wersji “pro”, na który Cię nie stać jest Ci aż tak bardzo potrzebny.

Jakość życia

Po czwarte - kupowanie rzeczy, które nie są nam potrzebne, może prowadzić do nagromadzenia przedmiotów, które zajmują miejsce i nie przyczyniają się do poprawy jakości życia. Zamiast kupować rzeczy, których nie potrzebujemy, można inwestować w coś ważniejszego, takie jak rozwój osobisty, edukację lub podróże, a w nie zagraconym mieszkaniu znajdzie się więcej miejsca na kwiaty czy chociażby domowe dzieła sztuki.

Podsumowując, unikanie kupowania rzeczy, których nie potrzebujemy, może pomóc w zaoszczędzeniu pieniędzy, ochronie środowiska, unikaniu zadłużenia oraz poprawie jakości życia. Warto pamiętać, że nie każdy zakup jest konieczny, a rozważne podejście do zakupów i konsumpcjonizmu może pomóc w osiągnięciu długoterminowych celów finansowych i życiowych. Więcej o unikaniu pułapek konsumpcji przeczytasz w innym artykule na naszym blogu, dostępnym tutaj.

Zdjęcie wyprzedaży

Oszczędzaj na promocjach i okazjach

Korzystanie z promocji, okazji i innych akcji marketingowych oprócz zysku dla producentów, może również być dobrym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Oto kilka powodów, dlaczego warto korzystać z promocji i okazji:

Dostępność lepszych produktów

Promocje i okazje pozwalają na kupowanie produktów w niższych cenach. Dzięki temu może udać się kupić produkty lepszej z “wyższej półki”, które normalnie byłyby poza zasięgiem finansowym.

Większe zakupy

Wyszukiwanie takich ofert specjalnych może też pozwolić na zakup większej ilości produktów, co może być korzystne, szczególnie w przypadku produktów o długim okresie ważności, takich jak żywność i kosmetyki.

Eksperymentowanie

Promocje i okazje pozwalają na zakup nowych produktów w niższych cenach, co umożliwia eksperymentowanie z różnymi produktami i odkrywanie nowych ulubionych. Dzięki temu może to także zaspokoić zachcianki, co może być z kolei korzystne dla samopoczucia i poprawy jakości życia.

Podsumowując, korzystanie z promocji i okazji może pomóc w zaoszczędzeniu pieniędzy, kupowaniu produktów lepszej jakości, zaspokojeniu potrzeb i zachcianek, a także eksperymentowaniu z nowymi produktami. Warto pamiętać, że korzystanie z promocji i okazji wymaga jednak zdrowego rozsądku i rozważnego podejścia do zakupów, aby uniknąć kupowania rzeczy, których nie potrzebujemy.

Zdjęcie kart kredytowych

Wyrzuć złe nawyki, przez które nie możesz zaoszczędzić

Istnieje kilka złych nawyków, które należy wyeliminować, aby oszczędzać pieniądze. Oto kilka z nich:

Kupowanie impulsywne

Kupowanie impulsywne, czyli kupowanie rzeczy bez namysłu i/lub pod wpływem chwili może i często prowadzi do niepotrzebnych wydatków. Zamiast tego, warto robić listy zakupów i planować wydatki z wyprzedzeniem, aby uniknąć niepotrzebnych zakupów.

Korzystanie z kredytów i pożyczek

Korzystanie z kredytów i pożyczek może prowadzić do zadłużenia. Warto jest nauczyć się cierpliwości i odkładania na rzeczy, aby nie przepłacać za nie w postaci dodatkowych kosztów obsługi zadłużenia.

Nadmierne korzystanie z karty kredytowej

Nadmierne korzystanie z karty kredytowej może prowadzić do nadmiernych wydatków i zadłużenia. Zamiast tego, warto uczyć się korzystać z karty kredytowej z umiarem i co istotne - spłacać długi na czas..

Jedzenie na mieście

Jedzenie na mieście i kupowanie gotowych posiłków jest często droższe niż gotowanie w domu  Warto jest zwrócić uwagę na częstotliwość zamawiania kupnego jedzenia (lub wyjść na miasto) i starać się gotować w domu. 

Nieporządkowanie finansów

Nieporządkowanie finansów może prowadzić do braku kontroli nad wydatkami i przegapienia szans na oszczędzanie. Zamiast tego, warto prowadzić ewidencję wydatków i przychodów oraz regularnie przeglądać stan konta bankowego.

Zbyt duża liczba subskrypcji 

Subskrypcje internetowe, telewizyjne i prenumeraty czasopism mogą w niemal niezauważony sposób opróżniać nasze konto. Warto raz na jakiś czas przejrzeć, czy napewno wszystkie automatyczne subskrypcje są nam potrzebne i anulować te, bez których możemy się obejść. 

Podsumowując, istnieje wiele złych nawyków, które należy wyeliminować, aby oszczędzać pieniądze. Warto nauczyć się planować wydatki z wyprzedzeniem, kontrolować wydatki, korzystać z kart kredytowych z umiarem, a także prowadzić ewidencję finansów i przeglądać subskrypcje, aby uniknąć nadmiernych wydatków i osiągnąć długoterminowe cele finansowe.

Zdjęcie freelancera

Znajdź dodatkowe źródła dochodu, aby szybciej budować oszczędności

Dobrym pomysłem na zwiększenie naszych szans na zbudowanie oszczędności jest zdobycie dodatkowych źródeł dochodu, które mogą poprawić sytuację finansową. Oto kilka pomysłów:

Praca dodatkowa

Podejście konwencjonalne - można znaleźć jakeiś dodatkowe zajęcie, które pozwoli na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Praca ta może być wykonywana na weekendy lub wieczory, co pozwoli na kontynuowanie regularnej pracy. Może to być dodatkowa fucha związana z normalnie wykonywanym zawodem lub jednorazowe zlecenia np. w ramach freelancingu przez internet. Istnieje do tego sporo portali i zapotrzebowanie jest spore.

Inwestowanie lub trading na giełdzie

W wersji bezpieczniejszej i nie wymagającej tak dużego zaangażowania emocjonalnego i czasowego - kupując aktywa wypłacające dywidendę (lub odsetki w przypadku obligacji), można osiągnąć dodatkowy przychód całkowicie pasywnie Jednakże inwestowanie na giełdzie nawet w "najpewniejsze" spółki zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, więc trzeba to robić ostrożnie i po dokładnym zastanowieniu.

Sprzedaż przedmiotów

Można urządzić wyprzedaż niepotrzebnych przedmioty, takie jak ubrania, książki, meble czy sprzęt.  Przedmioty te można sprzedać na aukcjach internetowych lub lokalnych targowiskach, a nieużywane rzeczy zamienią się w dodatkowe środki, które można np. zainwestować.

Tworzenie i sprzedaż produktów

Pomysł ten wymaga najwięcej kreatywności i wytrwania, ale może też być najbardziej owocny. Tworzenie własnych produktów takich jak rękodzieła, biżuteria, ubrania, kosmetyki lub oprogramowanie może być związane z hobby i być jedynie rezultatem przyjemnego spędzania wolnego czasu. Własnoręcznie stworzone produkty możesz sprzedawać online lub na przykład pojawiając się na tematycznych targach organizowanych w Twojej okolicy.

Wypożyczanie mieszkań lub pokojów

Opcja ta wymaga sporego kapitału początkowego, ale gdy posiadasz nieruchomości np. po krewnych, możesz uzyskać dodatkowy dochód wynajmując mieszkanie lub pokoje za pośrednictwem platform internetowych takich jak Airbnb. Jest z tym związane ryzyko, ale jeszcze do niedawna wynajem był jedną z popularniejszych inwestycji.

Zdobycie dodatkowych kwalifikacji

Zdobycie dodatkowych kwalifikacji, takich jak np. nauczenie się dodatkowego języka obcego, przejście szkolenia zawodowe czy zdobycie certyfikacji może zwiększyć na podwyżkę w obecnej lub na znalezienie nowej, lepszej płatnej pracy.

Tworzenie treści online czyli np. prowadzenie bloga lub kanału na YouTube

Jeżeli masz ciekawe hobby lub zainteresowanie, być może możesz z powodzeniem prowadzić bloga lub kanał na YouTube. Form monetyzacji jest sporo, ale zanim to nastąpi potrzeba sporo wytrwałości i cierpliwości, bo ruch nie pojawi się najpewniej z dnia na dzień.

Podsumowując, istnieje wiele sposobów na zdobycie dodatkowych źródeł dochodu, które pomogą poprawić sytuację finansową. Warto zastanowić się nad tym, które z tych sposobów są dla nas najlepsze i jak możemy je wykorzystać, aby osiągnąć długoterminowe cele finansowe.

Zdjęcie żarówki

Oszczędzaj na rachunkach

Oszczędzanie na rachunkach to dobry sposób na zwiększenie oszczędności. Oto kilka sposobów, jak można ograniczyć związane z nimi wydatki.

Energia elektryczna

Po pierwsze - można oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną, wyłączając urządzenia, gdy nie są używane. Warto jest wyłączać urządzenia całkowicie (np. poprzez wyłączenie przedłużacza lub odłączenie od prądu), gdyż zdarza się, że będąc podłączone i tak zużywają trochę energii. Dodatkowo, starsze urządzenia zostawione pod prądem czasem powodowały przepięcia i w skrajnych przypadkach - pożar.

Po drugie - warto jest korzystać z żarówek LED zamiast tradycyjnych żarówek, gdyż pobierają one dużo mniej prądu, a do tego nie przepalają się tak szybko, więc dodatkowo odchodzą koszty związane z ich wymianą. W kontekście oświetlenia - warto mimo wszystko zwracać uwagę na wyłączanie światła, gdy przestaje nam być potrzebne.

Po trzecie regulując temperaturę w pomieszczeniach, warto zwrócić uwagę na jej utraty. Przykładowo częstym zjawiskiem jest otwieranie okien bezpośrednio nad kaloryferem co prowadzi do szybkiej utraty ledwo co oddanego ciepła. Rozwiązaniem tego problemu może być wietrzenie pomieszczeń intensywne, ale krótkie i korzystanie z grzejników przy zamkniętych oknach.

 

Ogrzewanie / gaz

Można oszczędzać na rachunkach za gaz, izolując dom i używając izolacyjnych okien i drzwi, zmniejszając temperaturę w pomieszczeniach, gdy nie ma nikogo w domu, wyłączając ogrzewanie w pomieszczeniach, które nie są używane i korzystając z termostatu, który reguluje temperaturę w domu.

 

Woda

Po pierwsze - można oszczędzać na rachunkach za wodę, wyłączając wodę np. podczas mycia zębów i golenia. To częste zjawisko, ale warto zwrócić na to uwagę i jest to bardzo łatwy nawyk do wyrobienia.

Po drugie - istotne jest, aby nie było przecieków i kapiących kranów, bo nawet te drobne spadające krople oprócz denerowania domowników w kontekście dłuższego czasu przełożą się na wiele litrów zużytej wody.

Po trzecie - warto korzystać z pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są pełne. Puste przebiegi zużyją tyle samo wody i chemii, a efekt będzie naturalnie.. mniejszy.

 

Komunikacja i internet

Można oszczędzać na rachunkach za telefonię i internet, porównując różne oferty i wybierając tę, która jest najbardziej korzystna. W internecie dostępne są strony z porównaniem różnych ofert. Dobrą alternatywą do drogich abonamentów u popularnych operatorów sieci komórkowych mogą być tańsze oferty od tzw. operatorów wirtualnych (jak np. a2mobile). 

Podsumowując, oszczędzanie na rachunkach wymaga świadomego podejścia i zmiany nawyków, takich jak oszczędzanie energii, wody i korzystanie z promocji i rabatów. Warto także porównać różne oferty, aby wybrać te, które oferują najlepszą wartość w stosunku do ceny, a także regularnie przeglądać rachunki, aby uniknąć niepotrzebnych opłat i wydatków.

Zdjęcie zadowolnego klienta

Korzystaj z programów lojalnościowych

Programy lojalnościowe to narzędzie marketingowe, które ma na celu zachęcenie klientów do częstszego korzystania z usług lub kupowania produktów danej firmy. Dzięki takim programom klienci otrzymują różnego rodzaju nagrody, zniżki, bony rabatowe, punkty lub nagrody za lojalność, które można wymienić na nagrody lub usługi.

Oto kilka powodów, dlaczego warto korzystać z programów lojalnościowych:

Oszczędność pieniędzy

Programy lojalnościowe pozwalają na oszczędzanie pieniędzy poprzez korzystanie z zniżek, kodów rabatowych i innych nagród, które są dostępne dla członków programu lojalnościowego.

Nagrody za lojalność

Członkowie programów lojalnościowych mogą otrzymywać specjalne nagrody za lojalność, takie jak darmowe produkty, usługi lub premie pieniężne. Często polega to na zbieranie punktów, które można wymienić później na różne benefity, dzięki czemu klienci zyskują więcej możliwości i wyboru.

Dostęp do ekskluzywnych ofert

Członkowie programów lojalnościowych mają często dostęp do ekskluzywnych ofert i promocji, których nie mają inni klienci.

Zwiększenie satysfakcji z zakupów

Dostęp do nagród i specjalnych ofert może zwiększyć zadowolenie z zakupów i motywować klientów do częstszego korzystania z usług lub kupowania produktów danej firmy.

Podsumowując, korzystanie z programów lojalnościowych może być korzystne dla konsumentów, ponieważ pozwala na oszczędzanie pieniędzy, otrzymywanie nagród za lojalność, uzyskiwanie dostępu do ekskluzywnych ofert, zwiększenie wyboru i zadowolenia z zakupów. 

Warto jednak pamiętać, że nie należy przesadzać z korzystaniem z programów lojalnościowych i wydawać więcej pieniędzy niż to konieczne, aby zdobyć punkty lub nagrody.

Zdjęcie zeszytu

Planuj swoje wydatki i oszczędzanie z wyprzedzeniem

Planowanie wydatków to ważna umiejętność, która pozwala na kontrolowanie budżetu i osiąganie długoterminowych celów finansowych. Samo zaplanowanie wydatków zda się na niewiele, jeżeli później nie będzie to zweryfikowane z rzeczywistością.

Mając plan na wydatki, można również aktywnie zaplanować realizację celów długoterminowych takich jak nazbieranie na wesele, spłacenie kredytu czy kupno domu. W EasyBudget mamy do tego również dedykowane rozwiązania, które podpowiada, czy jesteśmy na drodze do realizacji celu. O celach w naszej aplikacji możesz przeczytać tutaj 

Dzięki planowanie wydatków dużo łatwiejsze jest też unikanie impulsywnych zakupów, które jak zostało to wspomniane wcześniej - mogą prowadzić do niepotrzebnych wydatków i zadłużenia. Z drugiej strony prowadzi to też do zwiększenia efektywności naszych wydanych pieniędzy, bo pieniądze trafiają tam, gdzie powinny.


Jak planować wydatki?

Aby dobrze zaplanować wydatki, warto rozpocząć od stworzenia listy wydatków, na której uwzględnia się wszystkie stałe i zmienne koszty, takie jak rachunki, koszty mieszkania, jedzenie, transport czy rozrywka. Następnie warto określić, ile pieniędzy można przeznaczyć na każdą z tych kategorii i wyznaczyć miesięczny limit wydatków. O tym jak zapanować nad wydatkami, pisaliśmy w innym artykule, dostępnym tutaj.

Ważne jest również, aby mieć świadomość wydatków z poprzednich miesięcy i na tej podstawie określić, które wydatki można zredukować lub całkowicie wyeliminować.

Podsumowując, planowanie wydatków to ważna umiejętność, która pozwala na kontrolowanie budżetu, oszczędzanie pieniędzy, realizację celów finansowych, unikanie impulsywnych zakupów i zwiększenie efektywności wydatków. Warto pamiętać, że planowanie wydatków wymaga dyscypliny i regularnego przeglądania listy wydatków, aby uniknąć nadmiernych wydatków i osiągnąć długoterminowe cele finansowe.

Zdjęcie zeszytu

Oszczędzaj regularnie

Oszczędzanie regularne to ważna praktyka finansowa, która pozwala na osiąganie długoterminowych celów finansowych i zapewnienie sobie stabilnej sytuacji finansowej. Oto kilka powodów, dlaczego warto oszczędzać regularnie:

Realizacja celów finansowych

Regularne oszczędzanie pozwala na gromadzenie funduszy, które można przeznaczyć na realizację długoterminowych celów finansowych, takich jak kupno domu, założenie funduszu emerytalnego czy spłata długu.

Bezpieczeństwo finansowe

Posiadając środki, odłożone np. jako poduszka finansowa, jesteśmy bezpieczni w obliczu nieprzewidzianych nagłych potrzeb takich jak utrata pracy czy nagła choroba. Mniej stresujące będą również wszelkiej maści podwyżki czy przejściowe trudności z utrzymaniem zarobków.

Zwiększenie świadomości finansowej

Regularne oszczędzanie pozwala na zwiększenie świadomości finansowej i nauczenie się, jak zarządzać budżetem i inwestować swoje pieniądze.Dzięki temu dużo łatwiej unikać długów, bo posiadając odłożone pieniądze, dużo łatwiej można uniknąć sytuacji, w której trzeba sięgać po kredyty lub pożyczki.

 

Jak oszczędzać regularnie?

Aby oszczędzać regularnie, warto ustalić cel oszczędzania i stworzyć plan oszczędzania, który uwzględnia miesięczne wydatki i dochody. Następnie można wyznaczyć kwotę, którą można odłożyć każdego miesiąca na oszczędności. Warto też wybrać najlepsze konto oszczędnościowe lub inne instrumenty finansowe, które pomogą w osiągnięciu celów finansowych.

Podsumowując, oszczędzanie regularne to ważna praktyka finansowa, która pozwala na osiąganie długoterminowych celów finansowych, zapewnienie sobie bezpieczeństwa finansowego, zwiększenie świadomości finansowej, unikanie długu i zwiększenie elastyczności finansowej.

Warto zacząć oszczędzać regularnie już teraz, aby zbudować stabilną i bezpieczną przyszłość finansową, ale nie należy zapominać o uwzględnieniu w swoich planach na regularne oszczędzanie o środkach na przyjemność. Dobrym nawykiem jest zaplanowanie kilku-kilkunastu % całego budżetu jako tzw. "Fun Money" - jako budżet na przyjemności i rozpustę.

Dzięki temu oszczędzanie regularne nie będzie tylko przymusem, ale też gwarancją regularnej nagrody!

Podsumowanie

W artykule przedstawiliśmy parę prostych i skutecznych sposobów jak oszczędzać pieniądze. Nie trzeba narzucać na siebie wielkiej presji i próbować wszystkich naraz. Zamiast tego polecamy drobnymi kroczkami pracować nad poprawą własnej świadomości finansów, a przez to w naturalny sposób nasze oszczędności będą rosnąć.

Oszczędzanie nie tylko pomaga uniknąć kłopotów finansowych, ale także pozwala na realizację długoterminowych celów finansowych, zwiększenie elastyczności finansowej oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa finansowego.

Głównym wnioskiem jest, że oszczędzanie może być proste i dostępne dla każdego, jeśli tylko podejdziemy do niego z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami oraz z dobrym nastawieniem.

Udanego budżetowania!

Obrazki i zdjęcia nie będące zrzutami ekranu z aplikacji pochodzą z unsplash.com